Zjawiska regeneracji u ssaków Regeneracja kończyn

Ssaki nie mają zdolności odtwarzania odciętych zewnętrznych części ciała, kończyn ¦czy ogona. W porównaniu z kręgowcami niższymi, np. z płazami, cechuje je znaczne ograniczenie zdolności regeneracyjnych. Nawet u młodych osobników nie obserwujemy odrastania odciętych kończyn, choćby najbardziej obwodowych ich części. Jednak przez krótki czas po urodzeniu ssaki mają potencjalną zdolność ograniczonej regeneracji, która ujawnia się po zastosowaniu dodatkowych środków pobudzających procesy odtwórcze.

Scharf wykazał, że u dwudniowych szczurów można pobudzić regenerację, usuwając za pomocą trypsyny i chlorku wapniowego skrzep krwi pokrywający ranę po amputacji palców. Substancje te wzmagają procesy odtwórcze, które jednak nawet wówczas nie doprowadzają do wytworzenia segmentowanych części palców. Mamy więc do czynienia zaledwie z regeneracją tego paliczka, przez który przeszła płaszczyzna amputacji.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>