Zdolność do regulacji

Proces, dzięki któremu blastomery jeżowców odizolowane we wczesnych stadiach rozwojowych mogą się rozwijać samodzielnie i dać początek całemu nowemu organizmowi, nazwał Driesch regulacją. Termin ten ma dzisiaj bardzo szerokie znaczenie. Ogólnie rzecz biorąc, pod pojęciem „regulacja” rozumiemy jednak zdolność organizmu do „naprawiania” zaburzeń, które nastąpiły w jego normalnym funkcjonowaniu lub rozwoju.

Zdolność do regulacji występująca w zarodkach jeżowców wskazuje, że poszczególne części jaja nie są tutaj zdeterminowane, ale przeciwnie, że dalszy ich los zależy od warunków, w jakich się one znajdują.

Nasuwa się pytanie, czy wyniki które otrzymał Roux były rezultatem niewłaściwego przeprowadzenia doświadczeń, czy też istnieją jaja, których rozwój jest z góry zdeterminowany i które z kolei nie wykazują zdolności regulacyjnych. Dokładne powtórzenie doświadczeń Roux wykazało, że wynik, jaki się otrzymuje, zależy od tego, czy blastomer zniszczony pozostawiony zostaje w swoim noimalnym położeniu, czy też oddzieli się go od żywego blastomeru. W pierwszym przypadku blastomer nie uszkodzony daje rzeczywiście początek tylko połowie zarodka, w drugim natomiast rozwija się z niego prawidłowo zbudowana kijanka, która od kijanki normalnej różni się jedynie o połowę mniejszymi wymiarami.

One comment to Zdolność do regulacji

  • kurtt  says:

    Czy mozna to robic samemu? Bez udzialu lekarza?

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>