Gruczoły płciowe

Gruczoły płciowe. Jajnik. Hormony jajnikowe wytwarzane są w pęcherzyku Graafa i ciałku żółtym (corpus luteum), które powstaje z pęcherzyka Graafa po owulacjL W pęcherzyku powstają tzw. estrogeny, a więc hormony wywołujące ruję (estrus). Należą do nich estradiol i estron. Działanie estrogenów jest najwyraźniej widoczne w drogach rodnych, gdzie powodują one rozrost macicy i rogowacenie nabłonka pochwy (patrz str. 344). Estrogeny wpływają również na wykształcenie się drugo- i trzeciorzędowych cech płciowych żeńskich. Ogólnie biorąc, estrogeny pobudzają wzrost tkanek nie tylko w narządach rodnych, ale także w innych narządach. W związku z tym mogą mieć znaczenie jako endogenne czynniki, wspomagające działanie związków rakotwórczych.

Progesteron jest drugim hormonem jajnikowym – hormonem ciałka żółtego. Progesteron wywołuje fazę wydzielniczą w śluzówce macicy po odpowiednim przy-gotowaniu jej we wcześniejszej fazie cyklu miesięcznego przez działanie estrogenów (patrz str. 347). Progesteron jest również niezbędny do utrzymania ciąży. W pierwszym okresie ciąży jest on wydzielany przez ciałko żółte (ciążowe), a w drugiej połowie ciąży rolę tę przejmuje łożysko. Łożysko jest również ważnym źródłem estrogenów, których poziom w krwi w czasie ciąży jest znacznie podwyższony (str. 368).

Jądra. Jądra, czyli męskie gruczoły płciowe, produkują hormony płciowe męskie, tj. androgeny. Należą do nich m.in. testosteron i androstenedion. Hormony te powstają w wyspecjalizowanych w tym kierunku komórkach śródmiąższowych, nazywanych także komórkami Leydiga. Znajdują się one w przestrzeniach zawartych pomiędzy kanalikami nasiennymi. Androgeny jądra, podobnie zresztą jak i androgeny nadnerczy, są hormonami anabolizującymi: powodują one zwiększoną syntezę białek w ustroju i równocześnie zmniejszone wydalanie azotu z moczem. Prowadzi to w rezultacie do zwiększenia ciężaru ciała. Specyficzne działanie androgenów – to wpływ na wykształcenie się drugo- i trzeciorzędowych cech płciowych.

One comment to Gruczoły płciowe

  • Tonny  says:

    Jak dobrze, że faceci mają jądra… nigdy bym nie chciał mieć jajników.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>