Estrogeny

powoduje zahamowanie wzrostu młodych zwierząt, co jest wynikiem braku właśnie hormonu wzrostowego. Hormon ten działa pobudzająco na wzrost chrząstek i kości. Podanie dodatkowo hormonu wzrostowego prawidłowo rosnącym zwierzętom po-woduje przyspieszenie ich wzrostu i w efekcie gigantyzm.

-2. Hormony gonadotropowe. Przedni płat przysadki wytwarza trzy hormony, których działanie skierowane jest na gruczoły płciowe. Jeden z nich – to hormon pobudzający wzrost pęcherzyków jajnikowych (FSH). Hormon ten u osobników żeńskich powoduje wzrost pęcherzyków Graafa, w których rozrasta się warstwa ziarnista i pojawia się płyn pęcherzykowy. W jądrach FSH pobudza produkcję plemników w kanalikach nasiennych. Drugim hormonem gonadotropowym przysadki jest hormon luteinizujący (LH). Jest to, podobnie jak FSH, hormon o charakterze białkowym. LH działa synergistycznie z FSH pobudzając, podobnie jak FSH, wydzielanie estrogenów przez jajniki. Odgrywa on również ważną rolę przy powstawaniu ciałka żółtego i wydzielaniu w nim progesteronu. U osobników męskich LH stymuluje komórki interstycjalne jąder (komórki Leydiga) do produkcji męskiego hormonu płciowego – testosteronu. Następnym hormonem przysadki, który również oddziałuje na gonady, współdziałając z LH w stymulacji ciałka żółtego, jest prolaktyna. Również ten hormon jest białkiem, a jego ciężar cząsteczkowy wynosi ok. 25000. Oprócz działania na jajnik prolaktyna pobudza gruczoły mlekowe ssaków do wydzielania mleka, a u niektórych ptaków produkcję tzw. „mleczka” w wolu.

-3. Hormon tyreotropowy (TSH). Hormon tyreotropowy jest glikoproteidem o ciężarze cząsteczkowym ok. 20000. Po usunięciu przysadki gruczoł tarczowy za-nika, a jego czynność wydzielnicza bardzo się obniża. Zmiany te w znacznym stopniu zależne są. właśnie od braku hormonu tyreotropowego, przy czym odwrócić je można podawaniem TSH.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>